Ez a gyümölcs, csak 300 éve az európai ember életének a része. A nyári hónapokban, a napon érett verzió elérhető számunkra, így ilyenkor érdemes fogyasztani, körültekintően és mértékkel.
Előnyei:
- C, A, K –vitamin, folsav és káliumforrás
- Rostforrás
- Magas az antioxidáns tartalma
Megfontolások:
- Magas a lektin (anti – tápanyag) tartalma, erodáló hatással lehet az bélrendszer nyálkahártyájára és rontja a tápanyagok felszívódását, a bélrendszeri gyulladásokat táplálhatja vagy belobbanthatja. Autoimmun állapotban és krónikus ízületi gyulladással szenvedőknek ellenjavalt a fogyasztása.
- A paradicsomban hasznos likopin, ami a piros színét adja, feldolgozott formában, zsiradékkal szívódik fel optimálisan, viszont ekkor a gyümölcs glikémiás indexe nő, ami hozzájárulhat a vércukoringadozásból származó stressz kialakulásához, fenntartásához.
- Glükózt és fruktózt is tartalmaz, így az emésztési gondokkal küzdőknek puffadást, teltség érzetet, émelygést, gyomorbántalmakat okozhat.
- A túlzott fruktózfogyasztás hozzájárul a nem alkoholos zsírmáj kialakulásához, illetve a mikrobiom diverzitásának csökkenéséhez.
- Magas a paradicsom hisztamin tartalma, így az azt lebontó DAO enzim hiányában vagy csökkent működése esetén, a szervezet általi feldolgozása jelentősen lelassul és felszaporodik a szervezetben. Ennek leggyakoribb tünete a bőrkiütés, orrfolyás, köhögés, hasmenés, puffadás, hőhullám, fejfájás.
- Magas kálium tartalma miatt, a vesegondokkal küzdőknek óvatosan kell bánni a paradicsomfogyasztással, mert csökkent képességük lehet a kiválasztására.
- Túlzott paradicsom fogyasztás esetén Lycopenodermia léphet fel, ami a bőr narancssárgás elszíneződésével jár.
Akkor hogyan?
- Szezonálisan, jó forrásból és mértékkel fogyasztd!
- Amikor bőséggel rendelkezésedre áll, akkor se egyél minden nap, ezzel is törekszel a változatoság kialakítására az étrendedben.
- Feldolgozása során, távolítsd el a héját és a magját is.
- Támogatni tudod a megemésztését, ha nem eszel mellé, más szénhidrát forrást (tészta, kenyér, krumpli, rizs, köles.. stb)
- A paradicsomban lévő fruktóz felszívódását lassíthatod, ha zöldségekkel, egészséges zsiradékokkal és hússal fogyasztod együtt.
- Paradicsomfogyasztás után, ha tünetet érzékelsz magadon, azonnal fordulj szakemberhez!
Érdekesség!
- Az éretlen termés és a növény szára, levele és gyökere is gazdag tomatinban, ami az emberre enyhén mérgező alkaloid. Nagyobb mennyiségű ilyen anyag a szervezetben gyomor és bélrendszeri panaszokat okozhat!
Egészségi állapotunkért 80%-ban a modern, bőséges, és feldolgozott alapanyagokban bővelkedő táplálkozási szokásaink is felelősek.
Tudj meg többet, hogy mit tehetsz családod és magad egészsége érdekében!
Fogadj el ajándékba egy 30 perces Ingyenes konzultációt!
Jelentkezz be MOST!
Ha tetszett, osztd meg kérlek, hogy terjedhessen az egészség járvány!
Hollós Gábor
Funkcionális Létmód Mentor